uwagi Fundacji KSAP Alumni do projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej (UDER102)

Jednostka redakcyjna, której dotyczy uwagaTreść uwagiEwentualna propozycja zmiany
Art. 53 ust. 1 pkt 1Przedmiotowa zmiana jest niezasadna. S.C. nie mierzy się z brakiem chętnych na wyższe stanowiska, gdyż z uwagi na brak otwartego naboru, a co za tym idzie informacji o wakatach, przedmiotowe stwierdzenie jest nieweryfikowalne. Poza tym obniżenie wymogu oznacza, że o wyższe stanowiska będą się mogły ubiegać osoby niekoniecznie mające wystarczającą wiedzę niezbędna do zajmowania tych stanowisk.Pozostawienie przepisu w dotychczasowym brzmieniu: „posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.”
Art. 89 ust. 1Proponuje się zastąpienia słowa „trzech”, słowem „dwóch”. W chwili obecnej urzędnik S.C. może otrzymać wyższy stopień po każdej ocenie okresowej, sporządzanej co 2 lata. Wydłużanie tego okresu do 3 lat nie znajduje uzasadnienia.„Urzędnik służby cywilnej może otrzymać kolejny stopień służbowy po uzyskaniu dwóch kolejnych ocen okresowych na poziomie wyróżniającym, jeżeli druga z tych ocen zawiera umotywowany wniosek oceniającego o przyznanie urzędnikowi służby cywilnej kolejnego stopnia służbowego.”
Art. 89 ust. 2Uzyskanie przez urzędnika S.C pozytywnej oceny okresowej oznacza, że rzetelnie i terminowo wykonuje powierzone mu zadania, co uzasadnia przyznanie mu po 4 latach rzetelnej pracy wyższego stopnia służbowego.„Urzędnik służby cywilnej, który od nadania poprzedniego stopnia służbowego uzyskał 4 kolejne co najmniej pozytywne oceny okresowe otrzymuje kolejny stopień służbowy w terminie 30 dni od dnia zapoznania urzędnika służby cywilnej z ostatnią oceną okresową.”
De lege ferenda Art. 53b (dodawany)Proponujemy dodać przepis, który by stanowił, iż urzędnicy mianowani służby cywilnej w momencie powołania na wyższe stanowisko w  SC zachowują wszystkie uprawnienia urzędnika mianowanego.  W naszej ocenie nie istnieje żaden racjonalny argument, który uzasadniałby sytuację (z którą niestety mamy do czynienia od ponad 10 lat), iż urzędnicy mianowani, a więc osoby, które posiadają szeroką wiedzę
i doświadczenie związane z funkcjonowaniem państwa, są (de iure i de facto) karani w momencie powołania na wyższe stanowisko w SC. Przedmiotowe rozwiązanie jest demotywujące nie tylko dla tych osób, ale także dla wszystkich pracowników służby cywilnej i często skutkuje odejściem najbardziej cennych dla Służby osób nie tylko z korpusu SC, ale w ogóle poza sektor publiczny. W obecnych czasach, w naszej ocenie, polskie państwo nie może sobie pozwolić na takie rozwiązania, które de facto nasze państwo osłabiają.
„Urzędnik służby cywilnej powołany na stanowisko,
o którym mowa w art. 52, zachowuje uprawnienia urzędnika mianowanego określone w rozdziale
7 ustawy.”